50 KW Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Sistemi

Ürün Kodu: 50 Kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi
Stok Durumu: 10
407.242,80TL
Vergiler Hariç: 345.121,02TL
   1 yorum  |  Yorum Yap

50 KW ÇATI ÜZERİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ ( Aylık Elektrik Faturası 0-4.900,00 TL Arası Gelen Yerler için Uygundur ) Dikkatlice Okuyun

Yoksa Siz Hala Elektrik Faturası mı Ödüyorsunuz?

On Grid ( Şebekeye Uyumlu) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri , Elektrik şebekesinin olduğu yerlerde Güneş Panelleri ile üretilen enerjinin On Grid (Şebeke Uyumlu) İnverterler aracılığı ile anlık kullanıma sunulması ve ihtiyaç fazlası elektriğin elektrik şebekesine satılmasını ifade eder. 


Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi  “Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile Aylık Mahsuplaşma uygulaması Resmi Gazetede yayınlanarak resmiyete kavuştu.


Artık evlerdeiş yerlerindebina çatılarında  Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yapılabilecek üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilecek. Üstelik enerji satışı Ticari bir işlem olmasına rağmen şahıslar için KDV ve Gelir vergisinden istisna edilmiştir.


Çatınızda Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorsunuz. Peki Bunun için nereden başlayacaksınız? İlk işlem bulunduğunuz il deki Elektrik Dağıtım Firması ile ( Uedaş, Aydem, Limak, Uludağ Elektrik vs) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için İzin / Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir. Diğer yasal izinlerProjelendirmeMühendislik HizmetleriSözleşme Yapılması koşulu ile Firmamızca yerine getirilmektedir.


Çağrı Mektubunuz onaylanması durumunda Çatınızda Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri kurulumu yapılabilmektedir. Türkiye'nin coğrafi şartları ve enerji maliyetleri düşünüldüğünde Aylık Elektrik Faturası 4.900,00 TL ye kadar gelen yerler (ev, yazlık, iş yeri, apartman ortak kullanım vs) için aşağıda dökümleri yapılan sistem kurulumu yapılması gerekmektedir.


Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri 25 Yıllık Ekonomik Ömre Sahip olup Türkiye'nin Güneşlenme Potansiyeli ve Enerji Maliyetleri dikkate alındığında Sistem Maliyetini ortalama 7.5 Yılda çıkarmaktadır. Dolayısı ile yatırım maliyetinin amorti süresi 7.5 Yıl dır.


Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemlerini anlattığımız aşağıda yer alan videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.


Aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz, sorularınıza içtenlikle yanıt vereceğimizi bilmenizi isteriz.Şebekenin mevcut olduğu yerlerde, Şebeke ile senkronize çalışan uygulamalardır.  Şebeke ile senkronize çalışması sayesinde güneşten üretilen enerji eğer tüketim yerinde kullanım varsa burada kullanılıyor.

Eğer kullanım yoksa veya üretilen enerji kullanılan enerjiden fazlaysa, üretilen enerjinin bu kısmı devletin alım garantisi ile şebekeye veriliyor.

Burada kullanılan çift yönlü sayaç veya devletin ön gördüğü sayaçlar sayesinde şebekeden ne kadar tüketildiği ve şebekeye ne kadar verildiği gibi tüm veriler kaydediliyor. Bu sayede üretilen enerjinin 1Wp’inin bile boşa gitmemesi sağlanmış oluyor.Elektrik aboneliği olan her kez bu sistemleri kullanıp tasarruf edebilir.

On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  Çatınızda Güneş Enerjisinden elektrik üretebilirsiniz. İhtiyacınızı kullanabilir, ihtiyaç fazlasını devlete satabilirsiniz.
On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  Çatınızda Güneş Enerjisinden elektrik üretebilirsiniz. İhtiyacınızı kullanabilir, ihtiyaç fazlasını devlete satabilirsiniz.


50 KW ÇATI ÜZERİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ İÇİN KAÇ M2 ALAN GEREKLİ ?
Çatınızda 550 m2 Kullanılabilir alan olması gerekmektedir.


PROJE İÇERİĞİ

Solar PV Panel Polikristal 275 Watt              

 200

  Adet  

GoodWe 25 KW İnverter

2

  Adet  

Kontrol ve İzleme Sistemi ( Scada )

1

  Adet  

Sabit Montaj Yapısı

1

  Set  

DC Kablolama

1.000      

Metre      

Toplama Panosu

 1

  Set  

İşçilik

1

  Set  

AC Kablolama

150

Metre

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURMAK

Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından dünyanın en verimli ülkeleri arasında gösterilmektedir. Bulunduğumuz coğrafi konumun avantajı, ileride ülkemizi hem rüzgar enerjisi hem de güneş enerjisi santralleri yönünde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi haline getirebilecek bölgededir. Ülkemizde sadece güneş enerjisinden 380 milyar kwh/yıl elektrik üretebilecek potansiyel mevcuttur. Avrupa ülkelerinde güneşlenme sürelerinin kısa olmasına rağmen, güneş enerjisi sistemleri hızla yaygınlaşmaya başlamış ve ülke yatırımcıları yatırım yaptıkları güneş santrallerine hibe hakkı kazanmıştır. Bu kadar düşük güneşlenme potansiyeline sahip Almanya, yapmış olduğu hibe programları sayesinde dünyanın en gelişmiş güneş enerjisi sistemi alt yapısına sahip ülke konumuna yükselmiştir.

Ülkemizin güneşlenme potansiyeli yapılan araştırmalara göre tüm yıl boyunca Almanya’nın iki katı kadar daha yüksektir. Türkiye bölgesinin avantajı ile güneşlenme süreleri çok yüksek ülkeler arasında gösterilmektedir. Türkiye’de en uzun güneşlenme süresi Temmuz ayında gerçekleşmektedir. Türkiye’nin en temmuz ayında ki güneşlenme süresi 11.3 saat olarak ölçülmektedir.

Elektrik piyasalarında lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelikte yapmış oldukları yeni düzenleme ile birlikte lisans gereği duymadan üretilebilecek kurulu güç kapasitesi, 500 KW’tan 1MW’a yükselmiştir. Böylece yatırımcılar 1 MW’a kadar güneş enerjisi santrallerinde şirket kurmaya veya lisans almaya gerek duymadan elektrik üretimi yapabilecekler. Aynı zamanda hükümetin belirlediği politikalar çerçevesinde, yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kazandırılması yönünde güneş enerjisi santrallerinin ürettiği elektriğe devletten 10 yıl alım garantisi veriyor. Böylece yapmış olduğunuz yatırıma devlet ‘’güneş enerjisi ile üretilen elektriği aksaklık olmadan 10 yıl boyunca alacağını taahhüt  ediyor. ‘’

Güneş Enerjisi Santrali Arazi Seçimi

Kurulması planlanan güneş enerjisi santralinin arazi seçimi, hem kurulum maliyeti açısından, hem de kurulumdan sonra yatırımın geri dönüş hızında büyük rol oynar. Güneş enerjisi santrali için arazi seçiminde yasal prosedürler olduğu gibi, aynı zamanda mevzuatta zorunlu olmayan fakat santralin verimi ile doğrudan ilgili olan konular vardır. Güneş enerjisi santrali seçerken dikkat edilmesi gereken temel konular aşağıda belirtilmiştir.

* Güneş enerjisi için arazi seçimi yaparken baslıca bakmanız gereken husus, marjinal tarım arazisi olup olmadığıdır. Güneş enerjisi santrali kurulumu ile ilgili başlıca mevzuat, güneş enerjisi sistemlerinin verimli tarım topraklarına kurulmamasıdır. Eğer araziniz tarıma elverişli bir arazi ise santral kurulumu için gerekli izinleri alamadan işi sonuçlandırmanız gerekecektir. Bu yüzden arazi seçiminde öncelikli dikkat etmeniz gereken hususlardan birincisi arazinin marjinal tarım arazisi statüsünde olmasıdır.

* Güneş enerjisi santrali kuracağınız alanın, dağıtım şirketinin trafo merkezine olan uzaklığı da son derece önemlidir. Güneş enerjisi santrali için düşündüğünüz arazinin trafo merkezine olan uzaklığı maksimum 20 km mesafede olması gerekmektedir. Aksi taktir de dosya başvurunuz reddedilecektir. Fakat güneş enerjisi santralinden verim almak isteyen yatırımcılar genellikle trafo merkezine 1 Km veya 1.5 Km uzaklıktaki arazileri seçmektedirler. Arazi ve trafo merkezi arasında ki uzaklık arttıkça kurulum maliyeti de artacağından dolayı, yatırımcılar yakın arazilere yönelmişlerdir.

* Arazinin güney cepheli olması, güneş enerjisi santralinin verimini arttırmaktadır. Kuzeye veya doğu batı yönüne kurulacak olan santrallerin ışınım verimi çok düşük olacağından, yatırımın geri dönüş süresinde ciddi artışlar olacaktır. Bu yüzden arazi seçiminde güney cephesinde olması çok önemlidir.

* Güneş enerjisi santrali için arazi seçiminde hafriyat çalışması ile ilgili önceden bilgi almak önemlidir. Arazide kayalık alanların veya tümsek ve çukurların fazla olması, hafriyat çalışması maliyetlerini arttıracaktır. Bu yüzden arazinin fiziksel yapısının önceden iyi incelenip, gerekli bilgileri almak son derece önemlidir.

* Araziye yakın yolların bulunması, kurulum aşamasında ve sonrasında önem teşkil etmektedir. Kurulum aşamasında araziye yakın yolun bulunmaması, kurulum esnasında nakliye ücretinin ciddi oranda artmasına işçiliğin yükselmesine sebep olacaktır.

* Güneş enerjisi sistemleri, güneşin ışınları ile elektrik üretebildikleri için güneş enerjisi santralinin etrafında herhangi bir gölgelenme yapacak cismin bulunmaması son derece önemlidir. Solar paneller en zayıf halka yöntemi ile çalıştığı için bir solar panelin üzerine düşen gölge, birbirine bağlı diğer dizinleri de olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verir.  

* Arazi seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden birisi, arazinin etrafının tozlanma analizinin yapılmasıdır. Güneş panelleri zamanla kirlenecek ve tozlanacaktır. Bu yüzden güneş panellerinin verimi azalır. Güneş enerjisi santrallerinde bundan dolayı koruma personeli genellikle panellerin temiz tutulmasından da sorumlu olurlar. Böylece paneller sıklıkla temizlenerek yüksek verimle çalışmaları sağlanır. Güneş enerjisi santralinizin etrafında örneğin taş ocağı gibi tozlanmaya sebebiyet veren bir sanayi varsa verim elde etmeniz zorlaşacaktır.

Güneş Enerjisi Santrali Marjinal Tarım Raporu Alınması

Güneş enerjisi santrali ile ilgili arazi seçimi yapıldıktan sonra ki işlem, bölgenizde bulunan il tarım müdürlüğüne giderek dilekçe ile marjinal tarım raporu için başvuruda bulunmak olacaktır. İl tarım müdürlüğü bünyesinde çalışan ziraat mühendislerini belirtmiş olduğunuz araziye yönlendirerek, araziniz hakkında detaylı bilgi toplayacak ve analiz sonuçlarına göre rapor hazırlayacaktır. Burada ki amaç daha öncesinde bahsetmiş olduğumuz arazinin tarım için elverişli olup olmadığının tespitidir. Raporun hazırlanmasından sonra il tarım müdürlüğü dilekçenizde belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize raporun sonucunu gönderecektir. Araziniz tarıma elverişli bir arazi değilse aldığınız marjinal tarım arazisi raporu güneş enerjisi santraliniz için ilk adımınız olacaktır.

ÇED Muafiyet Raporunun Alınması

1 MW’a kadar olan güneş enerjisi santralleri, çevresel etki değerlendirmesinden ( ÇED ) muaf tutulmaktadır. Güneş enerjisi santralleri için çağrı mektubunu alabilmek için ÇED Muafiyet Belgesine ihtiyacınız vardır. Bu yazıyı alabilmek için T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımcıların çalışmalarını kolaylaştırmak için bu başvuruları e-ced sistemi ile elektronik ortamda da kabul etmekte ve incelemektedir.

Güneş Enerjisi Santrali için Enerji Dağıtım Şirketine Başvurunun Yapılması

Güneş enerjisi ile ilgili marjinal tarım raporunu ve ÇED muafiyet belgesini hazırladıktan sonra, güneş enerjisi santrali için enerji dağıtım şirketine başvurunun yapılması kalıyor. Bölgenizde bulunan ve dağıtım şirketleri her ayın ilk 20 günü içerisinde, güneş enerjisi ile ilgili başvuruları değerlendirmek için toplanır. Başvuruları değerlendirmek için en az üç kişiden oluşan bir komisyon kurulur ve başvuruları değerlendirmeye alırlar.

Değerlendirme sonucunda eksik veya yanlış evrak tespiti halinde, güneş enerjisi santrali yatırımcılarına bu eksik evraklar bildirilir ve tamamlanması için 10 iş günü süre tanınılır. Bu evrakların 10 iş gününde tamamlanamaması durumunda evraklar başvuru sahibine iade edilir ve başvurusu geçersiz sayılır.

Değerlendirme komisyonu çalışmasını tamamladıktan sonra her ayın 20’sinde başvuru ile ilgili sonucunu geçerli açıklaması ile birlikte web sitesinde yayınlar. Geçerli sonuç web sitesinde bir ay süre ile yayınlanır. Başvuruların değerlendirilmesinden sonra kabul edilen dosya sahipleri bir ay içerisinde başvuruda bulunarak çağrı mektubunu alabilmektedirler.

Güneş Enerjisi Santralinde TEDAŞ Süreci

Güneş enerjisi santralinin çağrı mektubunu aldıktan sonra elektrik mühendisine güneş enerjisi sisteminin projesini çizdirmeniz gerekmektedir. Proje çizim aşaması çok detaylı ve doğru olması gerekmektedir. Projelendirme aşamasında daha önceden güneş enerjisi sistemleri ile ilgili tecrübeli bir mühendisle çalışmanız, projenizin onaylanma süresini kısaltabilir. TEDAŞ’ın ilgili personeli yapılan başvuruların Tek Hat şemalarını çok detaylı bir şekilde inceler ve standartlara uymayanları başvuru sahiplerine iade eder. Buda sürecin uzamasına ve maddi kayıplara sebebiyet vermektedir.  

Güneş Enerjisi Santrali Bağlantı Aşaması

Güneş enerjisi santrali için TEDAŞ ve Belediye onayları da alındık sonra, yatırımcıların önünde yatırımlarını hayata geçirmek için iki yıl süreleri vardır. Eğer yatırımcılar santrali iki yılın sonunda hayata geçiremezlerse lisanssız elektrik üretimi için kazanmış oldukları haklarını kaybederler. İki yılın sonunda haklarını kaybeden yatırımcılar bütün başvuruları en baştan tekrar yapmak zorunda kalacaklardır.


Örnek 10 Kw Çatı Üzeri Ges Projesi
Kurulum Yapılacak Villa Karşıdan Görünümü


Villa Çatısı; Güneş Panelleri için Panel Sehpası Yapılacak zemin


Panel Sehpası Yapılacak zemin sağlam olmak zorunda. Avşa adasında Rüzgar Eksik olmuyor. Güneş Panelleri sehpasını binaya montajı başladı.


Güneş Panel Sehpası kurulumu tamamlandı. Antipas ve epoksi boya uygulaması yapılıyor.


Güneş Panel Sehpası boyama işlemi tamamlandı.

Güneş Panelleri, Güneş panel sehpasına montajı başlandı.39 Adet 260 Watt Poly Kristal Güneş Paneli kuruluma hazır


Güneş panel montajı tüm hızı ile devam ediyor.


Güneş Panellerinden maksimum verim alabilmek amacıyla Güneş panelleri belirli bir derecede Güney yönlü olarak montajı yapılır.


Güneş panelleri doğru montaj uygulaması ile uzun yıllar (25 yıl) enerji üretebilir.


Güneş Panelleri ve montajı nizami olmak zorundadır. Güneş panel sehpasına dört bir yanından montaj işlemi tamamlandı.


Resimden de görüleceği üzere sağlamlık ön planda olmalı. Aksi halde rüzgara karşı mukavemet gösteremeyen güneş panel sehpası ve paneller yerlerinden çıkabilir, kırılabilir.


Güneş Paneli sehpası kuruldu, panel montajları tamamlandı.


Villa tesisatına giden kablolar.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi