Nasıl Yardımcı Olabiliriz?


Peşin Fiyatına Taksit Sayısı

Yurtiçi Kargo İle Anlaşmamız Vardır.

Ürünlerimiz ile ilgili  soruları bize sorabilirsiniz.

Tel & Whatsapp: 0532 745 27 63


 >>   Monokristal Güneş Panelleri

>>    Polikristal Güneş Panelleri 


>>  3 Kw Çatı Üstü Güneş Enerjisi ( Ev )

>>  5 Kw Çatı Üstü Güneş Enerjisi ( Ev )

>>  7.5 Kw Çatı Üstü Güneş Enerjisi ( Ev )

>>  10 Kw Çatı Üstü Güneş Enerjisi ( Ev )


>>  1 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  2 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  3 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  4 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  5.5 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  7.5 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 

>>  10 Hp (Beygir) Güneş Enerjili Sulama 


>>  Bağ Evleri İçin Güneş Enerjisi

>>  >>  170 Watt Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  300 Watt Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >> 400 Watt Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  500 Watt Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  750 Watt Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  1 kW Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  1.5 kW Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  2 kW Güneş Enerjisi Sistemi

>>  >>  3 kW Güneş Enerjisi Sistemi

>>  Karavanlar İçin Güneş Enerjisi

>>  Arıcılar İçin Güneş Enerjisi


>>  300 Watt İnverter (Modifiye)

>>  600 Watt İnverter (Modifiye)

>>  600 Watt İnverter (Tam Sinus)

>>  1200 Watt İnverter (Modifiye)

>>  2000 Watt İnverter (Modifiye)

>>  1 kVA Tam Sinus İnverter

>>  3 kVA Tam Sinus İnverter

>>  5 kVA Tam Sinus İnverter

İnverterler ( On Grid)

>>  100 Amper Jel Aküler

>>  150 Amper Jel Aküler

>>  200 Amper Jel Aküler

>>  10 A Şarj Kontrol Cihazı

>>  20 A Şarj Kontrol Cihazı

>>  30 A Şarj Kontrol Cihazı

>>  40 A Şarj Kontrol Cihazı

>>  60 A Şarj Kontrol Cihazı

>>  20 A Şarj Kontrol Cihazı (MPPT)

>>  30 A Şarj Kontrol Cihazı (MPPT)

>>  40 A Şarj Kontrol Cihazı (MPPT)

>>  80 A Şarj Kontrol Cihazı (MPPT)

>>  Tescom Sürücü

>>  Frecon Sürücü

>>  Smart 

>>  4mm Solar Kablo

>>  6mm Solar Kablo


>> Tekli Konnectör Seti

>> 2li Konnectör Seti

>> 3lü Konnectör Seti


>>  3x2.5 TTR Yassı Kablo

>>  3x4 TTR Yassı Kablo

>>  3x6 TTR Yassı Kablo

>>  3x10 TTR Yassı Kablo

>>  3x16 TTR Yassı Kablo

>>  3x25 TTR Yassı Kablo

>>  3x35 TTR Yassı Kablo


>>  1 Hp (Beygir) Pompa

>>  2 Hp (Beygir) Pompa

>>  3 Hp (Beygir) Pompa

>>  4 Hp (Beygir) Pompa

>>  5.5 Hp (Beygir) Pompa

>>  7.5 Hp (Beygir) Pompa

>>  10 Hp (Beygir) Pompa


>>Güneş Enerjili Elektrikli Çit

>>Güneş Enerjili Tabela

>>Cep Telefon Kontrollü Aç/Kapat

Tam Sinüs Akıllı İnvertör Hata Kodları , Hata Çözümleri

Tam Sinus Akıllı İnvertörlerde Oluşan Hatalar Nelerdir, Hata Kodları Nasıl Çözülür?

Güneş Paneli Güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde kullanılan tam sinus akıllı inverterler zaman zaman hata verebilir. Bu hata kodları nedir? inverter hata kodu nasıl ortadan kaldırılır? işte bu sorula yanıt arayacağız.


Tam sinus Akıllı İnvertörlerin arıza, hata ve uyarıları ekranda iki haneli kod olarak gözükür . Ekrana yansıyan bu uyarının açıklaması ve çözümleriyle ilgili bilgiler içerir.


[01]İnvertör Fan Arızası.
İnvertörün içinde iki adet bağımsız fan vardır, birincisi,soldaki invertör 220V üretirken ve yükleri beslerken ısındığı zaman çalışır. Diğeri sağdadır, oda şarj olurken gün içinde çalışır. Fan çalışmasını engelleyecek bir yere takıldığında, bu hata gözükür. Veya fan bozulduğunda çalışamıycak duruma geldiğinde. İlave bilgi olarak, bu fanlar, piyasada satılan fanlardan farklıdır. İçinde hall-effect sensör vardır, bu sensör fanın döndüğünü ölçer. Ve devri ile ilgili mikro işlemciye bilgi verir, Fan yavaşladığında veya dönmediğinde arıza göstergesi yanar, hata kodu ekrana gelir, VE maalesef invertör çalışmayı durdurur.
Elketronkçilerden ebatı ve konnektörü uyduğu için aldığınız fanlar burada çalışmaz.. Ya ithalatçıdan 500-700 TL verip alacaksınız... yada, arızalı invertörünüzün içindeki hall-effect sensörünü bir şekilde çıkartıp yenisine takacaksınız, Bu zor bir işlem... Bu kadar uğraşamam derseniz, fan, mekanik bir arızaya sahipse, fanın kanatlarını kırın, ve bir kenarda dönmesini sağlayın, yerine 12voltluk bir fanı, diğer fana paralel bağlayın.

[02]Aşırı Sıcaklık Arıza Hata Kodu
Akıllı invertörlerde İki farklı sıcaklık sensörü var, birincisi, şarj ünitesinde diğeride invertörün DC AC çevirici IGBT soğutucularının üstündedir. Bu hatanın nereden geldiği önemlidir. Isısını atamayan bir akıllı ivnertör , artık ömrünü tamamlamış demektir, bakımını ve tedbirini almaz iseniz, kullandığınız şartlar invertörün limitlerini aşmakta demektir.
Sürekli devreye girenb ve çıkan aşırı güç çeken ürünler, kaynak makinası, Isıstıcılar, endüksiyon bobinleri, Motorlar bu tür ısınmaya sebep olurlar.

[03]Akü voltajı çok yüksek hatası
Aküleri bir miktar deşarj edin, 12V luk bir güçlü ampül bağayarak bunu yapabilirsiniz, hata çözülmediyse, aşağıdaki diğer çözümleri deneyebilirsiniz
Akü gerilimin yüksek hatası, akü gerilim parametrelerini değiştirmiş olduğunuzdan görünebilir. Bunu kontrol ediniz.Akıllı invertörün bağlı olduğu akünüzü bir başka şarj cihazıyla şarj ediyrosanız, bunun yüksek gerilimle şarj etme ihtimlinize göz ardı etmeyiniz, kontrol ediniz. Akünüzü direk güneş panelinden şarj ettiğiniz durumlardada bu arızayı görürsünüz. Eğer bu saymış olduğum hatalar yok ise, invertörün aşrırı şarj olması, uzun süre hiç enerji çekilmeden sürekli floaded şarjda durmuş olmasıda sebebiyet verebilir. Güneş enerji sistemlerini kullanan herkese bir adet multimetre edinmelerini tavsiye ederim, akünün gerilimi yükseldiyse, bu hata olduysa çözümü için aşağıdaki bir takım çözümleri uygulayabilirsiniz.

[04] Akü Voltajı Çok Düşük
Akıllı İnvertördeki akü kapasitesi set edilen minumum değerin altına düştüğünde, [04] akü düşük hatasıyla karşılaşırsınız. Akünüzün bitmesini gerektirecek şekilde kullandıysanız, cihazı kapatın ve akülerin şarj olmasını bekleyin. En iyi başlangıç testi ve çözümü budur.
-Akü dolu olduğu halde bu uyarıyla karşılaşıyorsanız; aşağıdaki çözümlere göz atınız;
-[12] nolu parametrede akü düşük minum gerilim seviyesini yüksek girmiş olduğunuzdan dolayı, akünün tam boş olmadığı halde , Örnek %60 a tekabül eden kapasiteden sonra akü düşük uyarası ver dediyseniz, akünüz hala doludur fakat girdiğiniz parametrelerden dolayı , invertör akünün tam boşalmasını engellemek için , hata vermiş ve invertörü kapatmıştır. Yapacğınız , [12] nolu parametreye girip gerilimi daha aşşağıya çekmek. Kapasiteye göre hangi gerilimi gireceğinizi ise  öğrenebilirsiniz
-Güneş panelleriniz yeterli ve güneşli bir havada , enerji tüketiminizde düşük seviyedeyse , akü düşük uyarısı alırsanız aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.
Akıllı invertörü kapatınız, ve akü gerilimini kontrol ediniz eğer akü gerilimi invertörü kapatır kapatmaz yükeliyorsa, aküleriniz kapasite kaybı yaşamıştır. Bir çok sebep sayılabilir , ömrünü tamamlamıştır, sülfatlanmıştır, 5-6 ay şarj olmadan beklemiştir vs.. Hepsinin çözümü diğer forum başlıklarında anlatıldı ancak, tavsiyem 31,5v panel gerilimini bir iki saat akülerinize uygulamk olacaktır, hızlı desülfatör olarak bu işlemi uygalyınız. Ve aküyü bir kaç defa doldur boşalt yapınız
Akünüz yeni ve kapasitesinden emin iseniz panellerinizi kontrol ediniz, akü gerilimi invertörü kapattığınız halde yükselmediyse yani 12v un altındaysa, akü şarj gerilimini yukarı aşağı oklarla bulup kontrol ediniz, akü şarj akımı normalse , dolana kadar bekleyiniz. (Akü şarj akımı ekranda en az akü kapsitsinin 1/8 i olmalıdır)


Akü şarj akımı çok düşük, aküler dolmuyorsa güneş panelinizin bağlantılarını kontrol ediniz, paralel bağlı tüm panelleri çıkartınız ve invertöre teker teker bağlayarak her birinin ne kadar akım verdiğini görünüz, bu işlemleri yaparken invertör kapalı olması gerekir, yoksa çektiği akım ile şarj akımının birbirinden farkını görürsünüz. Mesela 4 adet 24V luk akıllı invertörünüze bağlı paneliniz olsun. Paneller 275-320w aralığına olduğunu farzedelim, havada tam açık güneşli ise bir tane panel 5-6amper şarj sağlayacaktır. Ahava kapılıysa 1 ampere yakın görebilirsiniz. tüm panelleri teker teker deneyerek, herhangi birinde terse bağlantı veya arıza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Paenllerden biri ters bağlanmış ve artık gerilim vermiyorsa, bağlantı kutusunda diyotları yanmış veya kısa devre olmuş olabilir, bu diyotları kırıp normal akım vermesini sağlayarak gecici çözüm bulabilirsiniz.
Paneller sağlam olduğu halde akü şarj akımı ekrana hiç gözükmüyorsa, akıllı invertörün şarj kartıda arızalı olmuş olabilir. Bir yedeğiyle değiştirilip test edilmesi faydalı olacaktır. Aşağı yukarı hepsi birbirine uyumludur, giriş ve çıkışları aynı ise...!
Bunlarda işe yaramaz ise akünüzü kurtarmak için Yine desülfatör programını 6 saat lik periyot halinde bir kaç defa uygulayın bu konuyla iligli viewtopic.php?f=21&t=880 linkinden sayfaya ulaşın ve sayfa sonunda dengeleme şarjı başlığı altındaki işlemleri uygulayın
Söylemeden geçemiyeceğim, akıllı invertör verimleri %60 lar civarındadır, eski tüplü televiyzon , eski buzdolabı ve flamanlı lambaları güneş enerji sistemide kullanıyorsanız, bu hata ile karşılaşmanız normaldir.
Eğer her seferinde biraz daha sık bu uyarı ve hatayla karşılaşıyorsanız , aküleriniz sürekli kapasite kaybına uğruyorda olabilir.

[05] Çıkış Kısa Devre Hatası
Akıllı invertör eğer bu uyarıyı verdiyse, 220v çıkış geriliminide kapatacaktır. İnvertörü kapatınız, ve invertörün altındaki, AC output/Çıkış kablolarını çıkartınız, Tekrar açınız invertörde kısa devre uyarısı gittiyse, ve ekranda 220v çıkış gerilimini görüyorsanız,i tesisatınızda bir hata var demektir. Arıza hala duruyorsa , kısa devreye sebep olacak bir bağlantı kalmadığı halde kısa devre hatası veriyorsa, invertör havalandırma deliklerinden koku gelip gelmediğine bakın, eğer koku var ise invertörün içindeki çıkış IGBT leri yanmış demektir. İnvertörünüzü daha önce bir tanede olsa akıllı invertör tamir etmiş birine götürün, bunu türkiyede tamir edecek firma sayısı 5-6 yı geçmez 250-400 TL arası bir fatura çıkacaktır.  

[06] Çıkış Voltajı Anormal ,çıkış voltajı yüksek
Genel olarak invertörün çıkış elemanlarının bozulduğunu , kartın tamir görmesi gerektiğini söyleyeibliriz. Eğer jeneratörle veya şebekeyle sistemi takviye ediyrosanız, bundan dolayı çıkış gerilimi yüksek gözüküyor olabilir, akıllı invertörü aküden başlatınız, arıza devam ediyorsa, tamir gerektiğini söyleyebiliriz.

[07]Aşırı Yük zaman aşımı
Akıllı invertörler bir çok cihazın anlık yüksek akım çekmesine müsaade ederler, 3Kwlık bir akıllı invertör 1sn den az süre için , yükü 6KW çekmesine izin verir. Eğer bu süre uzarsa, Aşırı yük zaman aşımı hatası görürsünüz , Ve invertör eğer otomatik başlatma yoksa , kapanır. Bağlı olan yükleri düşürüz.
Mesela aynı anda TV, Buzdolabı ,elektrik süpürgesi çalışıyorsa , bir kaçını kapatın. Genelde sorun çözülür. İnvertöre bağlı yükleriniz aynı anda bazen devreye girer ve bu tesadüf nadiren bu hatayı verdirebilir. Lütfen yük hesabı yapıp , ona göre invertöre yük/cihaz bağlayınız

[08]Bara Voltajı Çok Yüksek
Bu hatanın bir çok sebebi vardır. Kritik bir arızadır, genelde donanım arızasıdır.
-Solar şarj kartı, Şebeke şarj modülü bozulduğunda DC baraya yani aküye yüksek gerilim verebilir, bu durumda invertör tamamen tüm giriş ve çıkışlarını pasif edip hata modunda bekler.
Her iki şarj cihazının(solar v şebekenin ) aynı anda gerilim sağlması da buna sebep verir. Şebeke şarjıı iptal edebilir, Maksimum DC şarj gerilimini düşürerek , sorunu giermeyi deneyiniz. Tavsiyem ilk başta tüm ayarları fabrika değerlerine getirmeniz, jeneratör , şebeke ve güneş paneli bağlantılarını çıkartınız ,5 dakika beklediktn sonra aküden sistemin çalışmasını test ediniz, Eğer aküden invertör çalışıyorsa , sırasıyla bağlantılarını söktüğünüz şebeke, jeneratör ve paneli bağlayınız hata tekrar ederse, bağladığınız sistemi kontrol ediniz.
-Bazen frekansın aşırı yükselmeside bu tür hatalara sebep verir onuda kontrol ediniz..
-Yukarıdaki kontrollerden sonra, Multimetre ile akünün bağlandığı DC terminali ölçünüz, DC bus gerilimini ölçünüz eğer 400V un üstünde ise invertörün donanım arızası olduğu kesindir. Tamir gerekir.
Şarj Modül kartı bouzlmuş veya şarj modülündeki MOSFET ler yanmış olabilir.
-Genelde bu tip arızalar anakartta değil kontrol kartında oluşur.. Eğer yedek bir kontrol kartı var ise değiştirerek arızayı gidermeye çalışınız

[09]Baradan yumuşak çalıştırma başarısız
Tüm invertörler, çalışırken birden devreye girmez, frekans ve akımı milisaniyer içinde arttırarak çalışırlar. İş bu işi yapan kotrol kartında sorun var ise bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Kartı değiştirmeyi deneyiniz. Solar şarj kartına bağlı terminaldeki panelleri, sökünüz, şebeke bağlı ise onunda bağlantısını ayrınız ve bu şekilde deneyiniz. Bu ölçüm invertörün paralel bağlı MOSFET lerinin tamamının DC enerji aktardığı bir bara ve 400V yazan kondansatörlerin bağlı oduğu yerdir. Burayı (çarpılmadan ölmeden) ölçtüğünüzde eğer 400v un sütünde bir gerilim okuyorsanız, bunu süren kontrol cihazınız bozuk demektir.
QPIGS den ölçülen veriyolu voltajını belirledikten sonra, hemen hemen aynı anda, veri yolu voltajının multimetre ölçümüne ihtiyacınız olacaktır. QPIGS çıkışının , Çıkış yükü ve akü voltajı arasındadır. Bunların arasındaki gerilim önemli ölçüde farklıysa, evet, bara voltajını ölçen yüksek değerli dirençler arızalı olabilir. Bu yüksek değerli dirençleri yönlendiren toz veya başka bir şey olabilir, ancak kart üzerindeki uyumlu kaplama bu tür bir sorunu önlemesi gerekir. Dirençler basitçe arızalı olabilir veya yanlış değer parçası kullanılmış olabilir. bu şeylerin/dirençlerin maliyeti 0,1TL daha düşüktür, ancak bunları bulmak ve değiştirmek için gereken emek bir iki saatten az değildir.
eğr ana kartta bir arıza meydana geldiyse, invertörden koku da gelmiş demektir, bu şekilde de kontrolünüzü yapınız, Ama çok azı hariç genelde tamir gerektirir.

[11]Solar Gerilim Aşırı Yüksek/Ana Röle Başarısız
PV Solar panel gerilimi yüksek olduğunda bu hatayı alırsınız, Tüm akıllı invertörlerin kenarındaki etikette, ne kadar bir PV/solar gerilime dayanacağı yazmaktadır. Bu gerilimi geçtiğinizde şarj kotnrol kartında arızalar meydana gelir, bu arıza genelde bundan dolayıdır.
Seri bağlı Panelleri ayırarak, paralel olarka şarj kontrol kartına tekrar bağlayınız, restleyip tekrar çalıştırmayı deneyiniz.
eğer çalışmıyorsa, yani şarj etmiyorsa, cihazınızda tamir gerktiren bir arıza var demektir

[51]Aşırı Akım veya Dalgalanma
Akıllı invertörün altında sigorta vardır, bunu kontrol ediniz, aşırı akım çekerken sigorta atmış olabilir. Eğer hala çalışmadıysa;
İnvertörün tüm girişlerini sökünüz, akü , güneş paneli, şebeke ve sadece akü bağlıyken invertörü açınız eğer çalışırsa, çıkışta 220v varsa aşırı akım çeken bir cihaz veya girişlerde düzensiz bir enerji kaynağı var demektir. Jeneratör , şebeke gibi, bu hataları gidererek tekrar deneyiniz. Çözüm olmadıysa, donanım arızası oluşmuş demektir, tamir gerektirir.
Aşağıdaki dirençleri verilend eğerde olup olmadığını kontrol ederek, arızayı gidermeye çalışabilirsiniz

[52]DC bara gerilimi çok yüksek
Kart üzerinde bir arıza takibi yapmadan önce, kullandığınız aküyü kontrol ediniz. LifePo4, lityum-ion gibi akülerde gerilim yüksek olabilir.
Akü gerilimi 52,5v/26,25/13,12 un altın indirildiği halde devam ederse aşağıdaki kontrolleride yapın.
Akü, panel ve jeneratör gibi kabloların tamamını çıkartırın, ve akü gerilimini bir ölçü aletiyle ölçdükten sonra , gerilimin 12/24/48V civarına getirdikten sonra yük bağlamadan çalıştırın, eğer hala aynı hatayı veriyorsa, tüm parametreleri, fabrika değerlerine getirin, tekrar deneyiniz, çalışmadıysa ;tamir gerektiğini söyleyebilirim

[53]İnvertör Yumuşak Başlatma HAtası
İnvertör içindeki kondansatörlerden şişmiş olan varmı onu kontrol ediniz.Eğer çözüm olmadıysa, tamir grektirecektir
IRFP 4370 Mosfetleri kontrol ediniz, yananları değiştirdiğinizde sorun çözülecketir
[55]
[56]
[57]
[58]